Niebieski Komfort-Telefon”

O czym już dawno chciałem(-am) powiedzieć...

                                   ...ale nigdy tego nie zrobiłem(-am)...

  

 

Instrukcja w budce telefonicznej:

 

 

 

Mów głośno!

 

 Jestem tu teraz dla Ciebie/Was ……………………….” (wymień imiona)

 

„Ty pozostaniesz na zawsze w moim sercu! … Kocham Cię! … Teraz!”

 

Podziękuj!  

Obecnie w czasie pandemii ludzie umierają na oddziałach intensywnej terapii, umierają nagle wskutek wypadków, zawałów serca lub samobójstw. Ludzie umierają i nie ma możliwości pożegnania się z nimi. Śmierć to sytuacja krytyczna w ludzkim życiu. Śmierć jest istotną sprawą we wszystkich religiach i społeczeństwach i podstawą każdej poważnej filozofii i psychologii. Przypadki śmierci zdarzają się w każdym czasie, tak samo jak cierpienie bliskich z ich powodu.

W Japonii, dziesięć lat po tsunami, wskutek którego nagłą śmierć poniosło około 20 000 ludzi, Itaro Susuki zainstalował w swoim ogrodzie starą, niepodłączoną budkę telefoniczną. Nazwał ją „telefonem wiatru”. Ludzie z okolicy, którzy w czasie tsunami utracili jedną lub więcej bliskich osób, przychodzą do tej budki telefonicznej i mówią do słuchawki to, co chcieliby jeszcze powiedzieć tym, którzy tak nagle zostali wyrwani z ich życia. Można w niej też bez skrępowania płakać. Pod ręką jest również zeszyt, w którym pozostałe przy życiu osoby mogą zawrzeć coś na piśmie. Ten rytuał pojednania ze zmarłymi nazywam „Niebieskim telefonem”. Niebieski jest kolorem duchowym.

Śmierć człowieka zmienia życie jego bliskich w niezwykle radykalny sposób. Gdy ktoś umiera nagle lub nawet sam kończy swoje życie, bliskie mu osoby często pozostają w odrętwieniu, pogrążone w głębokim bólu. Brakuje słów, by się pojednać i pożegnać. Pozostaje wiele niedopowiedzeń, niewypłakanych łez. Ponieważ brakuje okazji, by pożegnać się z tym człowiekiem, możliwość wypowiedzenia słów podziękowania, pojednania, pożegnania nabiera tym samym większego znaczenia.

POWIEDZIEĆ COŚ, w końcu móc powiedzieć coś, co od śmierci bliskiej mi, ukochanej osoby drzemie we mnie, krzyczy we mnie i wciąż, często też tak przygnębiająco wbija się w moją świadomość – oto sens „Niebieskiego telefonu”.

Osoba mówiąca słyszy przy tym własny głos – bardzo ważny aspekt, ponieważ: „Głos człowieka zawsze prowadzi do siebie samego i, jednocześnie, poza siebie” (Arnold Mettnitzer, psychoterapeuta i teolog). Wsłuchanie się w swój głos oznacza wsłuchanie się we własną, najgłębszą egzystencję, aby mówić ze źródła Ja do CIEBIE, Ciebie, któremu chcę, muszę coś powiedzieć. Im bardziej świadomie wypowiadam słowa i mówię na głos to, co mnie dręczy i przygnębia, tym bardziej lecznicza może być ta rozmowa. Jeśli to Ty szuka pojednania ze mną samym, wystarcza często świadomie wypowiedziane słowo DZIĘKUJĘ, za to, co było i za to, co jest. To rozwiązuje konflikt, napięcie, przez które ja mogę spotkać CIEBIE, czy też innego człowieka, duszę zmarłej osoby. Człowiek w żałobie staje się poprzez Ty świadomym, pojednanym Ja. Świadoma rozmowa ze zmarłą osobą zwiększa moce samouzdrawiania.

Powiedzenie zmarłej, kochanej przeze mnie osobie:  „Zawsze Cię kochałem (-am)” nie ma znaczenia. Te słowa zawsze przeminą. To zdanie nie uwalnia. To zdanie musi brzmieć: „Kocham Cię! Teraz!”.

Bliskość i pożegnanie – znów można patrzeć w przyszłość, znów całkowicie wrócić do życia. W Japonii oznacza to „Mogę mój ból powierzyć wiatrowi.” W ten sposób można przełamać tabu, które w naszej świadomości towarzyszy każdej śmierci.

Martin Buber napisał: „Przez Ty człowiek staje się Ja.”

Praktyczne porady do instalacji „Niebieskiego Komfort-telefonu”:

Ulotki z krótką informacją o przeznaczeniu „Niebieskiego telefonu” powinno się rozdawać/rozkładać przy odpowiedniej okazji. Jako rekwizyty potrzebne są: niepodłączony (stary) aparat telefoniczny/telefon komórkowy. Stolik, fotel – możliwość pisania z papierem/zeszytem, długopisami. „Niebieski telefon” musi być używany w całkowicie niezakłócony i chroniony sposób: we własnym pokoju lub w prowizorycznie urządzonym do tego celu pokoju lub w budce telefonicznej postawionej na wolnym powietrzu.

Gottfried Löcker, Wiedeń, październik 2021

Information erhältlich auch in folgenden Sprachen:

Französisch, Englisch, Spanisch, Italienisch, Ungarisch, Kroatisch, Türkisch, Rumänisch, Deutsch